Kalaleader-ryhmät

Kalaleader-ryhmät

Kalaleaderit eli kalatalouden paikalliset toimintaryhmät kehittävät kalatalouden elinkeinoja paikallisesti alhaalta ylös -periaatteen mukaisesti. Manner-Suomessa toimii 10 kalaleader-ryhmää ja Ahvenanmaalla yksi ryhmä.

Vene Merikarvialla

Kalaleaderit eli kalatalouden paikalliset toimintaryhmät

Kalaleaderit eli kalatalouden paikalliset toimintaryhmät kehittävät kalatalouden elinkeinoja paikallisesti alhaalta ylös -periaatteen mukaisesti. Manner-Suomessa toimii 10 kalaleader-ryhmää ja Ahvenanmaalla yksi ryhmä.

Paikallisen kehittämisen tarkoituksena on tukea yhteisölähtöistä, alueen tarpeisiin ja vahvuuksiin perustuvaa kehittämistoimintaa, hyödyntää paikallista asiantuntemusta ja antaa ihmisille mahdollisuuksia osallistua oman alueensa ja sen kalatalouden kehittämiseen.

Kalaleaderit toimivat Leader-ryhmien yhteydessä. Leader-ryhmien tavoitteena on maaseudun ja maaseutuelinkeinojen kehittäminen. Kalaleader-toiminnan tarkoituksena on tukea rahaston tavoitteiden toteutumista alueellisista lähtökohdista.

Kalaleaderit rahoittavat hankkeita alueillaan paikallisen strategian mukaisesti. Kalaleaderit voivat tarjota apua myös esimerkiksi ideoiden hankkeistamisessa, EMKVR-hankkeiden hakemisessa, verkostojen löytämisessä ja muissa kalatalouden harjoittamiseen ja aloittamiseen liittyvissä käytännön asioissa. Toiminta on avointa kaikille, jotka ovat kiinnostuneita oman alueensa kalatalouden kehittämisestä.

Kalaleader-ryhmät kartalla

Voit tutustua lisää alueesi kalaleader-toimintaan alapuolella olevista linkeistä ja olla yhteydessä oman alueesi aktivaattoriin.

Lapin kalaleader

Markku Karjalainen
markku.karjalainen@pohjoisinlappi.fi
040 704 6094
Verkkosivu

Perämeren rannikon kalaleader

Mikko Tenhunen
mikko.tenhunen@oulunseuduleader.fi
040 759 7505
Verkkosivu

Pohjanmaan kalaleader

Jonas Harald
jonas.harald@aktion.fi
050 433 4683
Verkkosivu

Kuha-Suomen kalaleader

Johanna Möttönen
johanna.mottonen@kuha-suomi.fi
040 845 7981
Verkkosivu

Kainuun ja Koillismaan kalaleader

Tea Nousiainen
tea.nousiainen@oulujarvileader.fi
050 434 0150
Verkkosivu

Itä-Suomen kalaleader

Pekka Sahama
pekka.sahama@savonluotsi.fi
050 550 2100
Verkkosivu

Sisä-Suomen kalaleader

Janne Ruokolainen
janne.ruokolainen@paijanne-leader.fi
044 792 9002
Verkkosivu

Saaristomeren kalaleader

Maria Saarinen
maria.saarinen@sameboat.fi
040 026 0094
Verkkosivu

Lännen kalaleader

Mika Halttu
mika.halttu@ravakka.fi
044 792 9002
Verkkosivu

Etelärannikon kalaleader

Riku Mesiniemi
kalatalous@sepra.fi
044 377 4516
Verkkosivu